Головна| Доповідь Бобунової О.Г. – директора з наукової роботи Асоціації «Всеукраїнський союз виробників будівельних матеріалів та виробів»

Доповідь Бобунової О.Г. – директора з наукової роботи Асоціації «Всеукраїнський союз виробників будівельних матеріалів та виробів»


Бобунова О.Г. – директор з наукової роботи Асоціації «Всеукраїнський союз виробників будівельних матеріалів та виробів»

Україна  відноситься до енергодефіцитних країн, яка задовольняє свої потреби в паливно-енергетичних ресурсах  за рахунок власного їх видобутку менш, ніж на 50 %. Тому на сьогоднішній день енергозбереження займає одну з ключових позицій у розвитку  ринку споживчих послуг і матеріалів.

          Застосування енергозберігаючих матеріалів  гарантує скорочення витрат на експлуатацію та обслуговування будь-яких об'єктів.

          Переважна  частина  будівель та споруд   в Україні абсолютно не відповідає сучасним вимогам ресурсо - і енергозбереження, тому що побудовані вони з урахуванням старих, ще радянських будівельних норм.

         Аналіз ситуації з тепловтратами в наших будинках показав, що до 40% теплової енергії просто втрачається тим чи іншим чином через зовнішні стіни, до 20% втрачається через перекриття горищ і підвалів і до 50% може втрачатися через віконні і дверні прорізи. Теж  саме стосується проникнення зовнішніх високих температур всередину приміщень, особливо у жаркому кліматі Криму.  Висновок очевидний - треба теплоізолювати наші будинки.

          Мінрегіонбудом України за останні кілька років була створена нормативна база що дозволяє виконувати весь цикл робіт з зовнішнього утеплення фасадів будинків та споруд . Так, видано

 ДБН В.2.6-31:2006 Теплова ізоляція будівель

ДБН В.2.6-33:2008 Конструкції зовнішніх стін із фасадною теплоізоляцією.       Вимоги до проектування, улаштування та експлуатації

ДСТУ Б В.2.6-34:2008 Конструкції зовнішніх стін з фасадною теплоізоляцією. Класифікація й загальні технічні вимоги

ДСТУ Б В.2.6-35:2008 Конструкції зовнішніх стін з фасадною теплоізоляцією та опорядженням індустріальними елементами з вентильованим повітряним прошарком. Загальні технічні умови.

ДСТУ Б В.2.7-126:2011  Суміші будівельні сухі модифіковані. Загальні технічні умови

ДСТУ Б В.2.7-233:2010  Суміші будівельні рідкі модифіковані. Загальні технічні умови

Але якісні характеристики будівельних матеріалів та виробів, які задекларовані в нормативних документах, не завжди витримуються, не гарантуються їх довговічність та безпечність.

           Тому  Асоціація «Всеукраїнський союз виробників будівельних матеріалів та виробів» разом з Всеукраїнською громадською  організацією  «Союз споживачів України» та  Асоціацією «Укрінтерстандарт» впроваджують  Всеукраїнську програму захисту прав споживачів «Висока якість – чесна ціна», яку схвалено секцією з питань технічного регулювання у будівництві НТР Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України  28 січня 2011 року.

           Програма передбачає    проведення порівняльних випробувань будівельних  матеріалів і виробів та аналіз цін на ці матеріали. Переможці програми нагороджуються знаком «Висока якість-чесна ціна», який розроблено спеціально  для інформування споживачів про відповідність продукції виробників будівельних матеріалів і виробів вимогам нормативних документів. Асоціація виробників будматеріалів зараз реєструє   цей знак як торгову марку та реєструє авторське право на нього.

           Крім того, Асоціація створила робочий орган Програми,що відбирає зразки, направляє їх на випробування, збирає інформацію про ціни  та залучила визнаних фахівців  галузі будівельних матеріалів до Ради старших експертів, які здійснюють оцінку продукції, представленої для участі в Програмі.

            Порівняльні характеристики енергозберігаючих матеріалів дозволяють робити оптимальний вибір з урахуванням необхідних властивостей  при плануванні робіт з підвищення рівня енергозбереження об'єктів, як нових, так і вже існуючих

            Сьогодні ми доповідаємо про перші результати Програми «Висока якість- чесна ціна». Перший матеріал, який було досліджено, це мінеральна вата. Ми знаємо, що мінераловатні плити  широко використовують для зовнішнього утеплення стін. В результаті  забезпечується високий рівень енергозбереження і як наслідок до 60% знижуються витрати на опалювання будівлі. 

               За результатами першого кварталу  2011 року загальний обсяг ринку будівельних теплоізоляційних матеріалів склав 1109,7 тис.м3, що на 57% більше ніж в першому кварталі  2010 року.

                 В перші три  місяці 2011 року частка мінеральної  вати в загальній структурі ринку збільшилась до 30%, частка скловати склала 30%, 5 % в порівнянні з минулим роком, в структурі ринку втратили утеплювачі на основі  пінополістиролу та інших пінопластів, зараз їх частка становить 35%,  5 % складають інші утеплювачі.

Малюнок 1

              Мінераловатні теплоізоляційні матеріали, що використовуються у фасадних системах для зовнішнього утеплення, виготовляються з  базальтової  сировини, вони мають високі теплоізоляційні і звукоізоляційні властивості, стійкі до сезонних температурних деформацій, нечутливі до вологи, хімічно і біологічно стійкі матеріали, легко монтуються, екологічно чисті і негорючі. Сьогодні на ринку України представлені такі виробники та імпортери мінеральної  та скловати:

 

Виробники

1

ТОВ "Данко-ізол"

 

м. Донецьк

2

ТОВ "Завод ТЕХНО"

 

м. Черкаси

3

 ТзОВ «Мінмат Ревербері»

 

с.Струмівка,

Волинська обл..

4

ТОВ УКРАЇНСЬКА ТЕПЛОІЗОЛЯЦІЙНА КОМПАНІЯ (БІТІМ)

 

м. Костопіль, Рівненська обл.

5

ЗАТ "ТермоЛайф"

 

м. Харків

6

ООО “Житомирский завод изоляционных материалов “Изоват”(ТМ “IZOVAT”)

 

м. Житомир

7

Ліквідація                  ВАТ Завод ізоляційних матеріалів "ЗІМ"

 

Донецька обл.

8

ВАТ "Ізоляція"

 

Донецька обл.

 

             Реально працює серед них лише 4 підприємства, але вони сьогодні повністю задовольняють потреби будівництва в Україні. У Програмі перевірялись лише три з них – це Техноніколь (Черкаси), Термолайф (Харків) та Ізоват (Житомир). Луцький Мінмат Ревербері не брав участь в зв’язку з обмеженим регіоном використання.

             З імпортерів у Програмі взяли участь лише Роквул та Парок.

Імпортери

1

 

URSA представництво в Києві

 

Київ

2

 

ТОВ "Кнауф Інсулейшн Україна"(Knauf Insulation, Nobasil)

 

Київ

3

 

ТОВ «Роквул Україна»

 

Київ

 

4

PAROC, представництво в Києві

 

Київ

 

5

Торговий дім «БЕЛТЕП-УКРАЇНА»,  представництво ВАТ «Гомельстройматериалы» в Україні

 

Київ

6

 

ТОВ "Сен-Гобен Будівельна Продукція Україна"

 

Київ

 

            В результаті проведених порівняльних випробувань Асоціація встановила, що оптимальне співвідношення якості та ціни мають два вітчизняні виробники – ООО Завод  Техно та ЗАО Термолайф.

 

Технічні характеристики

Найменування показника

Вимоги ДСТУ Б В.2.7-167:2008

Фактичні значення

для виробів №1

(Технониколь)

Фактичні значення

для виробів №2

(Термолайф)

Фактичні значення

для виробів №3

(Изоват)

Фактичні значення

для виробів №4

(Rockwool)

Фактичні значення

для виробів №5

(Paroc)

Густина, кг/м3 не більше

Не більше 150

132

143,6

139

135

107

Теплопровідність,

Вт/(м К), за температури: (25±5)оС

Не більше 0,040

0,038 (НДІ БМВ)

0,038 (НДІ БМВ)

0,035 (ІТТФ)

0,039 (НДІ БМВ)

0,036 (ІТТФ)

0,040

0,038

Міцність на стиск при 10% лінійній деформації, МПа, не менше

Не менше 0,050

0,085

0,088

0,054

0,06

0,051

Водопоглинання при частковому зануренні, % за массою, не більше

Не більше 30,0

3,9

7,7

5,0

5,8

2,9

Вміст органічних речовин, % за массою, не більше

Не більше 4,2

4,0

4,1

4,0

3,8

3,0

Ціна  - травень 2011р (грн./м2)

 

53

55

49

92

103

 

               Вирішення проблем  енергозбереження у існуючих  будівлях та спорудах включає в себе, в першу чергу, проведення енергетичного аудиту, який дає загальну картину втрат тепла в  будівлі і виявляє основні слабкі місця. Після енергетичного аудиту можна приступити до вирішення виявлених проблем, варіювати варіанти доступних і відповідних для тієї або іншої будівлі рішень. Вартість теплової ізоляції будівель в середньому становить 250 – 300  грн/м2.

              Проведення такого аудиту планує  здійснювати  Асоціація виробників будівельних матеріалів та виробів разом з інститутом  технічної теплофізики АН України. В інституті технічної теплофізики розроблено спеціальний переносний прилад, призначений для  вимірювання  коефіцієнту теплопровідності гомогенних будівельних матеріалів  в умовах виробництва або в натурних умовах. Тобто, не обов’язково мати зразок матеріалу, на будь-яку рівну поверхню встановлюють   тепловий зонд і через15-20 хвилин отримують значення коефіцієнту теплопровідності. Таким чином є можливість отримати інформацію про дійсний стан теплоізоляції вже побудованих  будинку чи споруди, або ще під час будівництва.

              Сьогодні в Україні утеплено менше 10% будинків, програма енергоаудиту, запропонована Асоціацією виробників будівельних матеріалів та виробів, сприятиме збільшенню кількості продажів теплоізоляційних матеріалів, загальному покращенню екологічної ситуації в Україні та значному скороченню витрат на  енергоспоживання як для держави, так і для кінцевого споживача (за умови використання утеплювача товщиною до 50 мм економія газу при опаленні на 1м2 стіни становить 5-5,5 м3 у рік).

 

Технічні характеристики

Найменування показника

Вимоги ДСТУ Б В.2.7-167:2008

Фактичні значення

для виробів №1

 

Фактичні значення

для виробів №2

Фактичні значення

для виробів №3

 

Фактичні значення

для виробів №4

 

Фактичні значення

для виробів №5

 

Густина, кг/м3 не більше

Не більше 150

132

143,6

139

135

107

Теплопровідність,

Вт/(м К), за температури: (25±5)оС

Не більше 0,040

0,038 (НДІ БМВ)

0,038 (НДІ БМВ)

0,035 (ІТТФ)

0,039 (НДІ БМВ)

0,036 (ІТТФ)

0,040

0,038

Міцність на стиск при 10% лінійній деформації, МПа, не менше

Не менше 0,050

0,085

0,088

0,054

0,06

0,051

Водопоглинання при частковому зануренні, % за массою, не більше

Не більше 30,0

3,9

7,7

5,0

5,8

2,9

Вміст органічних речовин, % за массою, не більше

Не більше 4,2

4,0

4,1

4,0

3,8

3,0

Ціна  - травень 2011р (грн./м2)

 

53

55

49

92

103


Для споживачів
Від якості влади - до якості життя!
Знак якості Знак якості
Знак антиякості Знак антиякості
Опитування
Чи захищає влада ваші споживчі права?