Головна|Новини

Звернення Президії Громадської ради при Дерсжпоживстандарті щодо законопроектів «Про ринковий нагляд» та «Про внесення змін до деяких законів України (щодо стандартизації та обов’язкової сертифікації)»

09.04.08

ЗВЕРНЕННЯ
ПРЕЗИДІЇ ГРОМАДСЬКОЇ  РАДИ  ПРИ 
ДЕРЖСПОЖИВСТАНДАРТІ УКРАЇНИ

До складу Громадської ради входять фахівці різних галузей економіки, науковці, представники бізнесу, ЗМІ та громадських організацій. Але нас об’єднує одна спільна мета – розбудова правової і демократичної держави з цивілізованими ринковими відносинами, де головним пріоритетом є права людини.

Статтею 42 Конституції України задекларовано, що „Держава захищає права споживачів, здійснює контроль за якістю і безпечністю продукції та усіх видів послуг і робіт”. Права  громадян споживачів зафіксовані і в інших статтях Основного Закону України, спираючись на які, члени Громадської ради не можуть лишитися осторонь обговорення законопроектів «Про ринковий нагляд» (реєстр. №1365) та «Про внесення змін до деяких законів України (щодо стандартизації та обов’язкової сертифікації)» (реєстр. № 1363). Вони зареєстровані у Верховній Раді України як невідкладні. Ці законопроекти проходять як президентські, бо саме Президент України став їх ініціатором (Указ від 13.07.2005 р. №1105/2005), маючи на меті вдосконалення системи державного контролю за безпекою товарів та продуктів, покращення стану споживчого ринку країни через прийняття Державної цільової програми по захисту прав споживачів на 2006-2010 роки, яка однак до цього часу не розроблена і не затверджена.

Втім, ідеологія, закладена гарантом Конституції,  розробниками законопроектів була вихолощена, а за «вдалою» маніпуляцією словами відбулася відверта підміна сутності та змісту. Також було зроблено все можливе для того, щоб законопроекти не пройшли попереднього розгляду та широкого громадського обговорення.

 Дані законопроекти, всупереч Регламенту Верховної Ради України, також не пройшли й встановлену процедуру попереднього розгляду в профільних комітетах парламенту. Внаслідок такого підходу до законотворчої роботи ці законопроекти суперечать низці нормативно-правових актів та створюють непередбачені правові колізії із порушенням конституційних прав громадян. Невраховані, навіть, висновки європейських експертів, які вважають, що на даний час не рекомендується приймати законопроект щодо ринкового нагляду, оскільки досі в Україні не створені необхідні передумови, які б забезпечували вимоги безпеки продукції, зокрема розробки і впровадження технічних регламентів.

На думку членів Громадської ради, ці законопроекти в тому вигляді, в якому вони надійшли до Верховної Ради, не тільки не забезпечують дієвого та ефективного контролю держави на споживчому ринку, а й взагалі, у разі прийняття, призведуть до  повного знищення системи захисту прав споживачів в країні та поставлять під загрозу реалізацію конституційних прав громадян України на безпеку їхнього здоров’я і життя.

У зв’язку з цим ми приєднуємося до звернення Першого Президента України Л.М.Кравчука, численних звернень народних депутатів, зокрема першого заступника голови Комітету Верховної Ради України з питань правосуддя Ю.А.Кармазіна, керівників органів державної влади та місцевого самоврядування,  підприємств різних галузей промисловості Луганська, Запоріжжя, Харкова та інших до Президента України, парламенту, Уряду, в яких висловлюється занепокоєння можливими жахливими наслідками від прийняття вищезазначених законопроектів.

Постає питання, кому вигідно “протягувати” їх, прикриваючись гаслами СОТ та використовуючи законодавчу ініціативу Президента?

Відповідь на ці запитання була дана 31 березня 2008 року на прес-конференції в УНІАН народного депутата України К.М. Ляпіної за участю декількох її прибічників із бізнесових структур, які виступали за термінове прийняття законопроектів, посилаючись при цьому на необхідність покращення системи захисту споживачів(?!).

Ми обурені позицією К.М. Ляпіної, яка, не маючи відношення  до сфери технічного регулювання і захисту прав споживачів, не маючи відповідного фахового та професійного досвіду,  виступила фактично за лобіювання бізнесових інтересів імпортерів та певних ділових кіл, які ставлять за мету вихід з-під державного контролю та отримання надприбутків. Така руйнівна політика замість удосконалення системи державного контролю безпечності продуктів харчування і питної води, для здоров’я та життя людей потребує введення жорсткої відповідальності для порушників, про що заявила нещодавно Прем’єр-міністр України Ю. В. Тимошенко.

З огляду на це, ми звертаємося  до Президента України В.А.Ющенка, Голови Верховної Ради України А.П.Яценюка,  Прем’єр-міністра України Ю.В.Тимошенко, народних депутатів України з проханням покласти край цій ситуації, припинити намагання знищити державну систему нагляду і контролю за якістю і безпекою товарів, що передбачено Конституцією України.

Звернення прийнято одноголосно на розширеному засіданні Президії Громадської ради при Держспоживстандарті 3 квітня 2008 року.

 

 Прес-служба
 

Для споживачів
Від якості влади - до якості життя!
Знак якості Знак якості
Знак антиякості Знак антиякості
Опитування
Чи захищає влада ваші споживчі права?