Головна|Новини

Звернення Першого Президента незалежної України Л.Кравчука до Президента України В.Ющенка щодо законопроектів «Про ринковий нагляд» та «Про внесення змін до деяких законів України (щодо стандартизації та обов’язкової сертифікації)»

24.03.08

ЗВЕРНЕННЯ ПЕРШОГО ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ

ЛЕОНІДА КРАВЧУКА

ДО ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ  ВІКТОРА ЮЩЕНКА

щодо законопроектів «Про ринковий нагляд» та

«Про внесення змін до деяких законів України

(щодо стандартизації та обов’язкової сертифікації)»

 

                                                                                                         

                                                                                    Президенту України
                                                                                                В.А. Ющенку

 

Шановний Вікторе Андрійовичу!

Це звернення до Вас викликане внесення до Верховної Ради України, як невідкладних, законопроектів «Про ринковий нагляд» (реєстр. № 1365) та «Про внесення змін до деяких законів України (щодо стандартизації та обов’язкової сертифікації)» (реєстр. № 1363).

Мені зрозуміла Ваша стурбованість проблемою захисту споживачів, забезпечення якості споживчого ринку, який знаходиться просто в жахливому стані.

Від неякісних харчів, різного роду «напоїв» гинуть тисячі людей, серед яких немало дітей.

Справа набуває небезпечного характеру, що не може не тривожити суспільство.

Наша держава займає перше місце в Європі за смертністю і останнє – за тривалістю життя. Україна входить  до першої десятки світових лідерів за обсягами виробництва контрафактної продукції.

Та на жаль, внесені Вами законопроекти не вирішують названих проблем. Вони:

а) не захищають споживача, не забезпечують системного і дійового контролю за якістю продукції;

б) не створюють адекватних умов для солідних вітчизняних товаровиробників, залишають можливим виготовляти і збувати сурогати, що вбивають людей;

в) державний бюджет України нічого від введення цих законів не виграє, все залишиться як і було, а то й буде гірше.

Після всебічного обговорення цього питання з професіоналами, вивчення досвіду інших країн у мене склалося переконання, що ці законопроекти лобіюються суто бізнесовими колами і захищають інтереси імпортерів, які ставлять за мету зовсім вийти з-під контролю влади. Не хотілося б, що з нашою допомогою їм це вдалося.

Споживачі (а це всі люди) стануть ще більш незахищеними, їх безпека буде ефемерною.

Держава не може на це погодитись. Крім того, як мені стало відомо, зазначені документи, всупереч вимогам Регламенту Верховної Ради України, не пройшли встановлену процедуру попереднього розгляду в профільних комітетах парламенту та в центральному органі виконавчої влади – Держспоживстандарті України, до компетенції якого і віднесені ці питання. Вони також не пройшли публічного обговорення з громадськими організаціями споживачів та на засіданні Національної координаційної ради з питань захисту прав споживачів при Кабінеті Міністрів України.

І ще одне. Відповідно до висновків європейських експертів зараз не доцільно приймати закон щодо ринкового нагляду, оскільки в Україні не створені необхідні передумови, які б забезпечували безпеку продукції, зокрема, розробку і впровадження технічних регламентів.

Звідси висновок – якщо названі законопроекти будуть прийняті парламентом і підписані Президентом України, то конституційні права громадян України на безпеку життя будуть ще під більшою загрозою.

Зрозуміло, що хтось від цього безумовно виграє, але споживачі програють, програє Україна.

У світі є багато чудових способів реального захисту споживача і наповнення бюджету. Є вони і у нас. Та чомусь ми шукаємо не найкраще. Можливо тому, що готують подібні проекти документів зацікавлені люди, а їх натхненники сидять в інших країнах і збирають вершки з українського ринку.

Шановний пане Президенте, я не буду висловлювати Вам свої рекомендації, що робити з внесеними законопроектами, бо це очевидно. Вам приймати рішення, але за відповідь буду вдячний.

 

З повагою,

 

                                                                                                                                 Л. Кравчук
 

Для споживачів
Від якості влади - до якості життя!
Знак якості Знак якості
Знак антиякості Знак антиякості
Опитування
Чи захищає влада ваші споживчі права?