Головна|Новини

Відкритий лист Першому заступнику голови Держспоживстандарту України С.Доротичу

15.04.09

ВІДКРИТИЙ  ЛИСТ

 
Вих.№2/4-09
Від 14.04.09 р.   
Першому заступнику Голови Держспоживстандарту України ДОРОТИЧУ С.І.

Шановний Сергію Івановичу!


Редакція журналу «Потребитель+Власть» розглянула Вашого листа від 24.03.09р. за №2926-21/11-16, в якому Ви наголошуєте на тому, що висновок журналістів щодо непрофесійності та некомпетентності керівництва Держспоживстандарту і його участі у деяких корупційних схемах є «грубим і таким, що принижує честь і гідність людини».

Втім, хотіла б Вам нагадати, що протягом тривалого часу в різних номерах журналу ми неодноразово піднімали тему щодо порушень у системі Держспоживстандарту внаслідок якраз непрофесійного керівництва цим відомством. Ми писали про те, що у громадськості викликає серйозне занепокоєння й тим, що до цього часу в Україні так і не прийнято Державну цільову програму захисту прав споживачів, яка мала бути розроблена відповідно до Указу Президента України В.Ющенка ще чотири роки тому, але чиновники Мінекономіки і Держспоживстандарту України, які торпедували її прийняття,  досі не понесли за це відповідальність. Більш того, високопосадовці цих відомств звернулися до Уряду з проханням відкласти прийняття цієї Програми, яка, начебто в умовах кризи може потягнути за собою додаткове бюджетне фінансування. На наш погляд, такі дії є зрадою національним інтересам громадян-споживачів, що тягне за собою якнайменш звільнення із своїх посад керівників Мінекономіки і Держспоживстандарту.

Вам краще за нас відомо і про діючу практику відволікання коштів від підвідомчих державних підприємств системи Держспоживстандарту і спрямування їх до створеної для цього Спілки «Рада технічного регулювання», а саме існування Спілки, яка витрачає ці кошти на задоволення примхів керівництва відомства, що суворо заборонено діючим законодавством, свідчить про цинічне ігнорування  посадовими особами Комітету приписів, рекомендацій та відповідних заборон за результатами перевірок, проведених Рахунковою палатою, Генпрокуратурою України, ГоловКРУ та іншими контролюючими органами та ЗМІ держави.

Мова може йти і про численні порушення у сфері сертифікації дорожньо-транспортних засобів; про безкарне існування «зеленого коридору» для недобросовісних виробників, які насичують споживчий ринок продуктами харчування згідно декількох тисяч технічних умов, більшість з яких не тільки не відповідають міжнародним стандартам, але й загрожують здоров’ю і життю наших співвітчизників; про безвідповідальну політику «кришування» виробників нафтопродуктів, які виготовляють паливо із підвищеним вмістом сірки, що практично знищує більшість автотранспорту та завдає матеріальної шкоди споживачам; про зловживання владою та порушення Присяги  держслужбовцями майже всіх рівнів всієї системи Держспоживстандарту (в підвідомчих підприємствах та установах в регіонах, в центральному апараті, в керівництві). І коли ці кричущі факти були оголошені на засіданнях колегій у травні – червні минулого року, керівництво Комітету нічого кращого не спромоглося придумати, як понад півроку взагалі не проводити засідання Колегії, що є серйозним порушенням діючих нормативних документів та курсу, проголошеного керівниками держави на подальшу демократизацію та посилення прозорості дій влади.

Можна багато говорити і писати й про значні порушення у кадровій політиці, коли на посади в системі Держспоживстандарту призначаються за принципом кумовства або політичною доцільністю непрофесійні, без відповідного досвіду нові керівні кадри: переважно вихідці з Одещини або члени Партії захисників Вітчизни, головою секретаріату якої є особисто Л.В.Лосюк. Цей перелік можна продовжувати далі.

До того ж, в минулому році про некомпетентність керівників Держспоживстандарту, котрі по незрозумілим причинам гальмують  реформування галузі і приведення її до міжнародних вимог, неодноразово публічно говорили і Президент України, і Голова Верховної Ради.

В той же час, як нам стало відомо, існують Ваші листи, в яких Ви інформували керівництво Кабінету Міністрів України про факти численних зловживань службовим положенням посадовими особами системи Держспоживстандарту, в тому числі і при призначенні на посади; про використання адмінресурсу для партійного будівництва Партією захисників Вітчизни тощо. Хотіли б запевнити, що у цій площині наші з Вами погляди та висновки цілком збігаються.

Зазначимо, що суспільно-політичне видання «Потребитель+Власть» систематично висвітлювало тему взаємовідносин органів влади з громадськістю, інформувало читачів про дії влади, яка, перш за все є постачальником послуг для тих, хто її обирав та утримує за рахунок власних коштів, розслідувало факти причетності державних службовців до корупційних дій, інше. Сподіваємося, що ми будемо це робити і надалі.

Принагідно, хотіли б також Вас поінформувати, що нещодавно, внаслідок проведеного нами журналістського розслідування були виявлені факти стосовно Вашого попередника С.М.Талали, який обіймав високу державну посаду першого заступника Голови Держспоживстандарту України і при цьому мав липовий диплом державного зразку, на що представники усіх гілок влади, причетні до призначення С.М.Талали, заплющували очі. С.М.Талала навіть подав до суду позов на наше видання з метою захисту «честі і ділової репутації» (!?), але вимушений був від нього відмовитись через ганебне викриття.

В той же час хотіли би подякувати Вам за офіційну інформацію, надану у згаданому листі, де Ви підтверджуєте, що протокол СБУ про вчинення корупційних дій Л.В.Лосюк був дійсно складений і який потім був оскаржений нею у судовому порядку. До речі, готуючи публікацію в журналі «Потребитель+Власть», ми вимушені були спиратися лише на власні джерела інформації, не маючи їх офіційного підтвердження.

Що ж до етики та моральних принципів, то зауважимо, що їм повинні слідувати не лише пересічні громадяни та журналісти, а, перш за все, державні посадовці та чиновники, адже від професійності і компетентності прийнятих ними рішень  залежить безпечність та якість життя мільйонів громадян нашої країни.

У зв’язку з цим, отримавши Вашого листа з тенденційною оцінкою нашої діяльності так і не стало зрозуміло, де ж Ви були насправді щирі: коли готували матеріали до Уряду, чи коли, перебуваючи на посаді в.о.Голови Держспоживстандарту, підписали цю відповідь?

Хотіли б також додатково Вас поінформувати, що напередодні Всесвітнього дня прав споживачів, який, на диво, пройшов осторонь Держспоживстандарту, Союзом споживачів України проводився Круглий стіл, в якому я особисто приймала участь.

Учасники заходу прийняли звернення до керівництва держави (додається), а також надали різку оцінку діючій владі, яка останнім часом «стає ворогом споживачам». Таку, на наш погляд, незаангажовану оцінку дали компетентні і поважні люди нашої країни, серед яких: Перший Президент України, Герой України Л.М.Кравчук, народний депутат України, Герой України М.А.Янковський, Герой України і почесний громадянин м.Одеси В.С.Філіпчук, народний депутат України минулих скликань, відомий аграрій, двічі Герой Соціалістичної Праці О.Н.Парубок та інші.

Зі свого боку хотіли б побажати Вам як молодому держслужбовцю не намагатися відмивати чужий брудний мундир, а спрямовувати свої дії на покращення якості життя громадян України як споживачів та захист їх конституційних прав.

Будемо вдячні за відверту і чесну відповідь на цей лист.

Додаток: 1. Звернення учасників Круглого столу «Хто захистить права споживачів в умовах фінансово-економічної кризи?» (від 10 березня 2009 р.).

З повагою,
Головний редактор,
Член громадської ради
при Держспоживстандарті України                                 Олена Добіна
 

Для споживачів
Від якості влади - до якості життя!
Знак якості Знак якості
Знак антиякості Знак антиякості
Опитування
Чи захищає влада ваші споживчі права?