Головна|Новини

Відкритий лист Голови правління Союзу споживачів України Л.С.Школьника до Голови Держспоживстандарту Л.В.Лосюк

15.07.09

ВІДКРИТИЙ  ЛИСТ
до  Голови  Держспоживстандарту  України  Л.В.Лосюк

 
Щодо відставки Голови
Держспоживстандарту України Л.В.Лосюк
та складання мною повноважень Голови Громадської ради при Держспоживстандарті     
13 червня 2009 р.
 
Звертаюся до Вас з пропозицією зробити чесний і мужній крок та скласти повноваження Голови Держспоживстандарту України.
Це не лише моя особиста позиція або думка, аргументи щодо необхідності зняття Вас з посади наведені у нещодавньому відкритому листі громадських діячів, членів Союзу споживачів України до Президента України і Прем’єр-міністра України.
Про не конструктивну і не державницьку позицію керівництва Держспоживстандарту публічно говорили і учасники Круглого столу «Хто захистить права споживачів в умовах фінансово-економічної кризи?», що проводився напередодні Всесвітнього дня прав споживачів і який пройшов поза Вашої уваги. Критика на Вашу адресу останнім часом звучить з боку громадськості, ЗМІ, представників вітчизняного та іноземного бізнесу, керівництва держави.
Незадоволення, а часто-густо і обурення роботою очолюваного Вами Комітету висловлюють пересічні громадяни, коли відчувають себе ошуканими і незахищеними як споживачі, адже саме Ви від імені Держави невдало і недолуго спрямовуєте діяльність єдиного в Україні контролюючого і правозахисного органу виконавчої влади, який повинен бути в авангарді формування стратегії країни у сферах споживчої політики, стандартизації, метрології, оцінки відповідності та якості, бути ініціатором реформування діючої системи технічного регулювання та захисту прав споживачів згідно кращих міжнародних практик. Втім, Вам вдалося провалити практично все, чим Ви повинні були займатися згідно займаної посади. А Ваше розуміння стратегії роботи Державного комітету, викликає великі та серйозні сумніви не лише у мене, адже за час керування Держспоживстандартом (майже півтора року!?) Ви, навіть, не спромоглися зробити жодних реальних кроків для виконання Указу Президента України від 13.07.2005 року за №1105 щодо створення й прийняття Державної цільової програми захисту прав споживачів на 2006-2011 роки. Більш того, разом з Мінекономіки зробили все можливе, щоб ця програма так і не з’явилася на світ. І це відбувається в той час, коли в умовах кризи українські споживачі є самою незахищеною ланкою, а вітчизняні товаровиробники вкрай потребують державної підтримки.
От і виникає цілком логічне запитання, яку користь Ви принесли державі, споживачам і підприємцям, і чим же тоді насправді позначилося Ваше перебування на посаді Голови Держспоживстандарту? Особистою рекламою власного іміджу та використанням адміністративного ресурсу для партійного будівництва Партії захисників Вітчизни? Удосконаленням різноманітних корупційних схем, у тому числі, які вже попали у поле зору правоохоронних органів? Численними порушеннями у кадровій політиці, коли, з одного боку, на посади в системі Держспоживстандарту призначаються за принципом кумовства або політичною доцільністю, без відповідного досвіду керівні кадри, а з іншого боку, з порушенням законодавства звільняються професійні кадри? Грубими порушенням у сфері сертифікації імпортованих дорожньо-транспортних засобів? Сприянням насиченню споживчого ринку продуктами харчування згідно прийнятих декількох тисяч технічних умов, більшість з яких не тільки не відповідають міжнародним стандартам, але й загрожують здоров’ю і життю наших співвітчизників? Зловживанням владою та службовим становищем майже на всіх рівнях системи Держспоживстандарту? І цей перелік далеко не є вичерпаним. Як бачите, Ваша діяльність залишає більше питань, ніж дає відповідей.
Натомість, залишилися поза Вашою увагою вирішення проблем якості та безпечності продуктів харчування, що входять до найбіднішого споживчого кошику в Європі і які не відповідають ні європейським стандартам, ні вимогам безпеки СОТ, питання реформування системи технічного регулювання і приведення її до європейських вимог. Не спромоглися Ви налагодити ефективний діалог і з вітчизняними товаровиробниками та іноземними інвесторами, і допомагати їм виживати в умовах світової кризи. Прикрість в тому і полягає, що від вирішення усіх цих, покладених Законом на Держспоживстандарт питань, Ви як керівник цього відомства, безкарно самоусунулися.
В той же час, коли всі ці кричущі факти були оголошені на засіданнях Колегій у травні-червні минулого року і стали предметом публічних обговорень, Ви нічого кращого не спромоглося придумати, як понад півроку взагалі не проводити засідання Колегії , що є серйозним порушенням діючих нормативних документів та курсу, проголошеного керівниками держави на подальшу демократизацію і посилення прозорості дій влади.
У цих умовах про свій вихід із складу Колегії Держспоживстандарту України заявили я та народний депутат України 2-го скликання, державний службовець I-го рангу Д.П.Степанюк, але висновків для себе Ви не зробили.
Відтепер Держспоживстандарт не лише не проводить засідання Колегії, але й за Вашою вказівкою наразі розпочинається «реформування» складу Громадської ради з метою позбавлення тих, чию конструктивну критику на Вашу адресу Ви не хочете ні сприймати, ні навіть чути. Більш того, Ви неодноразово намагалися нав’язати Громадській раді нових «зручних» для Вас членів, які мали проблеми із Законом чи сумнівне минуле.
Про те, що Ви не виконували рекомендації або рішення цього громадського органу, створеного в першу чергу для проведення системного діалогу між виконавчою владою і громадськістю, для підвищення якості підготовки та прозорості прийняття рішень з важливих питань державного і суспільного життя з урахуванням думки громадськості, мова навіть не йде, адже Ви систематично не виконуєте або скасовуєте власні накази, не впроваджуєте в життя рішення Колегії, розпалюєте внутрішні інтриги, демонструючи, з одного боку, непрофесіоналізм та дилетантство, а з іншого -  «майстерність» маневрування між власними думками, словами, наказами та діями. Широта Вашої натури і творчий підхід у вирішення різноманітних справ на посаді Голови Держспоживстандарту вразила і працівників СБУ, котрі минулого року склали протокол про вчинення Вами корупційних дій. Громадськості став відомий і випадок із спробою доведенням до банкрутства і нанесенням державі економічних збитків через намагання провести приховану приватизацію майнового комплексу ДП «УкрНДНЦ», що підтверджено робочою групою Мінекономіки, спеціально створеної для перевірки фактів, наданих СБУ до Кабінету Міністрів України. На жаль, поки що рішення з цього питання Урядом не прийнято, але час, як-то кажуть, вже не терпить.
Можливо, причина усіх цих «негараздів» з Вами криється в тому, що Ви більше занепокоєні майбутніми президентськими та парламентськими виборами і збиранням різного роду дивідендів на користь Партії захисників Вітчизни, ніж державним будівництвом. Змушений констатувати, що це біда не тільки корумпованої бюрократичної системи, в яку Ви намагаєтесь перетворити  Держспоживстандарт, зробивши його придатком однієї із 169 політичних партій країни, а й особисто Ваша, бо, вочевидь, піднятися над дрібними, кулуарними, штучно створеними, кишеньковими проблемами на рівень державного мислення, Вам не дозволяє відсутність як відповідного попереднього досвіду роботи, так і відсутність досвіду роботи на керівних посадах в органах державної влади України. Той досвід, який у Вас є не дозволяє Вам розуміти проблеми галузі і керувати нею.
Хотів би зазначити, що протягом тривалого часу Ви імітуєте дружні стосунки з громадськістю, в той же час насправді ігноруєте та цинічно паплюжите діяльність і прийняті рішення Громадської ради при Держспоживстандарті, демонструєте стійке небажання прислуховуватися до здорового глузду громадськості. Через це діалог з Вами більше нагадує розмову з «глухим» і «німим», та у зв’язку з тим, що усі наявні можливості щодо налагодження роботи з Вами з метою забезпечення гласності, прозорості та відкритості діяльності Держспоживстандарту, участі представників громадськості в консультаціях при прийнятті важливих державницьких рішень, вичерпалися, заявляю про своє рішення скласти повноваження Голови Громадської ради при Держспоживстандарті.
Маю надію, що документи, які я додаю до цього листа, допоможуть Вам усвідомити всю недолугість Вашого «керівництва» та зробити відповідний правильний крок, склавши добровільно повноваження Голови Держспоживстандарту України.
 
 
Голова правління,
Лауреат Державної премії УРСР,
Заслужений працівник промисловості України
Леонід  Школьник


 

Для споживачів
Від якості влади - до якості життя!
Знак якості Знак якості
Знак антиякості Знак антиякості
Опитування
Чи захищає влада ваші споживчі права?