Головна|Новини

Союз споживачів України виступив за негайне скасування Постанови Нацбанку України №319

28.10.08

Союз споживачів України виступив за негайне скасування

Постанови Нацбанку України №319 і вжиття владою невідкладних дій

для подолання фінансової кризи


Союз споживачів України звертається до суду щодо оскарження Постанови Національного Банку України №319, яка суперечить нормам діючого законодавства України та грубо порушує права громадян як споживачів.

«До громадської приймальні Союзу звертаються обурені споживачі, які скаржаться на неможливість отримання достроково коштів за депозитними договорами. Скарги почали надходити після прийняття Правлінням НБУ Постанови  «Про додаткові заходи щодо діяльності банків» від 11 жовтня 2008 року №319, якою введено шестимісячний мораторій на дострокове зняття депозитів вкладниками», - про це йдеться у зверненні Союзу споживачів України до Голови НБУ В.Стельмаха.

За словами Голови правління Союзу споживачів України Леоніда Школьника, зазначена Постанова грубо порушує численні норми законодавства України, зокрема: Конституцію України, в якій закріплене право громадян на вільне володіння, користування і розпорядження своєю власністю. Вона суперечить п.2 ст. 1060 Цивільного кодексу України, відповідно до якої за договором банківського вкладу, незалежно від його виду, банк зобов'язаний видати  вклад або його частину на першу вимогу вкладника. Постанова також нехтує норми Закону України «Про захист прав споживачів», згідно якого громадяни мають право на належну якість послуг та обслуговування, в тому числі банківських і фінансових. В той же час, банки, прикриваючись постановою НБУ, ввели мораторій на дострокове повернення депозитів».

На фоні таких дій Нацбанку виглядає дивним і той факт, що за фінансовими результатами тільки у третьому кварталі цього року близько 30 банків отримали мільярдні прибутки. За інформацією у ЗМІ, сам Нацбанк лише за перші два тижні жовтня на різниці між курсом покупки і продажу долара отримав прибуток близько 1 млрд. гривень. Виникає закономірне питання: чиї ж інтереси захищає Нацбанк? Кого він «рятує»? Здерти останні копійки з населення і отримати додаткові мільйони прибутків – на таке «покращення» життя споживачі України не розраховували. Слід зазначити, що в жодній країні, в тому числі в США та Евросоюзі, де фінансово-економчна криза почалася значно раніше, не було введено подібних заходів. Скорочення попиту, спад виробництва, безробіття і збіднілість населення – на таке «порочне» коло штовхає країну своїми діями Нацбанк.

«Ми впевнені, що в умовах загострення економічної кризи в країні, коли в результаті коливань валютних курсів, знецінення вкладів, підвищення цін і тарифів для населення, зростання безробіття і як наслідок – посилення напруги у суспільстві – влада повинна, в першу чергу, опікуватися введенням стабілізаційних мір з метою виведення економіки країни з колапсу і недопущення погіршення добробуту своїх громадян. За нездатність посадовців вирішувати проблеми не повинні розплачуватися споживачі, більшість з яких збідніло за останні місяці в результаті непрофесійності та безвідповідальності можновладців, недосконалості державної політики регулювання ринкової рівноваги й діяльності банківської, кредитної та фінансової систем», - йдеться у зверненні.

«Сьогоднішня криза в Україні загрожує національній безпеці держави і впливає в цілому на конкурентноздатність Україні в світі і відповідальність за це несуть усі гілки влади. Тому Союз споживачів України звертається до Президента України, парламенту та уряду, які повинні вжити невідкладні заходи щодо захисту конституційних прав громадян як споживачів в умовах посилення фінансово-економічної нестабільності та не допустити, щоб саме за рахунок різкого погіршення рівня та якості життя людей йшло подолання кризи у державі», - наприкінці  зазначається у зверненні Союзу споживачів України.


Прес-служба «Союзу споживачів України»
 

Для споживачів
Від якості влади - до якості життя!
Знак якості Знак якості
Знак антиякості Знак антиякості
Опитування
Чи захищає влада ваші споживчі права?