Головна|Новини

Продовжується наступ на конституційні права споживачів

30.09.08

Голові Комітету Верховної Ради України
з питань промислової і регуляторної політики та підприємництва


КОРОЛЕВСЬКІЙ  Н.Ю.

 

 

 

Шановна  Наталія  Юріївна!

 

Користуючись нагодою, засвідчую свою повагу та повідомляю, що нами від Комітету, який Ви очолюєте, 30 вересня електронною поштою отримано інформацію щодо порядку денного засідання, яке заплановане на 1 жовтня. Серед питань, котрі передбачаються розглядатися на засіданні Комітету, в тому числі і проект Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про захист прав споживачів» (реєстр. № 2714 від 07.07.2008 р., внесений народним депутатом України К.М.Ляпіною).

 

Вважав би за доцільне донести до Вас і народних депутатів, що входять до складу Комітету, позицію Союзу споживачів України з приводу зазначеного законопроекту.

 

Ми абсолютно впевнені, що розвиток бізнесу, особливо малого і середнього, потребує уваги і допомоги зі сторони держави. Але влада, як виконавча, так і законодавча, не може допускати при цьому значного погіршення якості життя своїх громадян, порушення їхніх фундаментальних конституційних прав на безпеку здоров’я та життя. Такі положення закріплені в Конституції України (ст.42, 50 та інші), які, на жаль, є «паперовими» і декларативними. Не виконуються також і «Керівні принципи по захисту інтересів споживачів», прийняті Генеральною Асамблеєю ООН ще у 1985 році. Все це відбувається за умови, коли в державі до цього часу не виконаний Указ Президента України від 13.07.2005 р. №1105/2005 та не прийнята Державна цільова програма захисту прав споживачів на 2006 –2010 роки (?!).

 

Втім, як ми бачимо, активний наступ на конституційні права споживачів продовжується і прикладом тому є внесення чергових змін до Закону України «Про захист прав споживачів». Чого варта лише одна пропозиція народного депутата К.Ляпіної (із зазначеного законопроекту № 2714) щодо вилучення частини другої із статті 14 діючого Закону «Про захист прав споживачів»: «у разі відсутності нормативних документів, нормативно-правових актів, що містять обов'язкові вимоги до продукції, використання якої може завдати шкоди життю, здоров'ю споживача, навколишньому природному середовищу, а також майну споживача, відповідні органи виконавчої влади, що здійснюють державний захист прав споживачів, зобов'язані негайно заборонити випуск і реалізацію такої продукції».

 

Абсолютно зрозуміло, що така пропозиція – неприйнятна, адже вона суперечить міжнародній практиці, спрямована на знищення конституційних прав громадян, чиї права як споживачів захищаються державою (усіми гілками влади!), залишає безкарними порушників, і тим самим сприяє насиченню ринку небезпечною для життя продукцією, що приводить до геноциду проти власного народу.

 

Це підтверджується жахливими статистичними даними, згідно з якими Україна – перша в Європі за смертністю та остання - за тривалістю життя, яке є на 11 років меншим, ніж у пересічного європейця, а  смертність від отруєння небезпечними продуктами харчування  перевищує смертність від нещасних випадків на виробництві.

 

В той же час, хотіли б наголосити, що за останні 10 років населення України скоротилося майже на 4 мільйони, а у рейтингу показників ВВП на душу населення ми займаємо лише 131-е місце. Водночас, Україна входить у десятку світових лідерів за виробництвом контрафактної продукції. З огляду на такі дані стає зрозумілим те, що наразі за показником “якість життя”, яке враховує не тільки ВВП, але й тривалість життя, екологію, дитячу смертність тощо,  ми займаємо лише 98 місце серед 111 країн. 

 

Тому вважаємо за необхідне налагодити ефективний діалог між різними гілками влади, бізнесом та споживачами, який передбачає створення цивілізованих ринкових умов як для ведення бізнесу, в яких пріоритетним є інтереси та права вітчизняного споживача, який повинен себе відчувати, відповідно до європейських стандартів, «королем ринку». Адже Європейська модель ділової досконалості саме на перше  місце ставить задовільнення потреб споживачів, а нещодавно введений міжнародний стандарт ISO передбачає соціальну відповідальність бізнесу перед суспільством.

 

Отже, враховуючи вищезазначене та сподіваючись на високу громадянську позицію парламентарів, звертаємося до народних депутатів України з проханням відхилити законопроект «Про внесення змін до Закону України «Про захист прав споживачів» (реєстр. № 2714 від 07.07.2008 р.) як такий, що грубо порушує фундаментальні конституційні права громадян України щодо захисту їхніх прав як споживачів, знищує державну систему контролю за якістю та безпечністю товарів та послуг, та який в разі його прийняття значно погіршить і без того вже існуючий критичний стан споживчого ринку країни.

 

У звязку з вищевикладеним та з огляду на важливість і актуальність цих питань, ми виступаємо з пропозицією провести широке громадське обговорення з наступними парламентськими слуханнями стосовно проблеми критичного стану вітчизняного споживчого ринку як загрози національної безпеки України.

 

 

Сподіваємося на розуміння і підтримку.

 

З повагою,


Голова  Правління

лауреат Державної премії УРСР,

заслужений працівник

промисловості України                                                                           Леонід Школьник
 

Для споживачів
Від якості влади - до якості життя!
Знак якості Знак якості
Знак антиякості Знак антиякості
Опитування
Чи захищає влада ваші споживчі права?