Головна|Новини

Громадськість закликає Уряд до негайного реформування системи технічного регулювання країни

06.11.12

В Україні зареєстровано десятки тисяч технічних умов, в тому числі, понад 10 тисяч, що дозволяють виробництво та реалізацію продуктів харчування, які не лише не відповідають діючим міжнародним та національним стандартам, але часто-густо загрожують здоров’ю і життю громадян. Окремі групи продукції, за якими поспішно була скасована сертифікація, випали з-під державного контролю. В той же час, тільки у 2011 році в Євросоюзі конфісковано 115 млн. подроблених марочних виробів на суму 1,3 млрд. євро, значну частину контрафактної продукції складають лікарські засоби, алкоголь і тютюн, продукти харчування , а також спостерігається тенденція до щорічного зростання обсягу контрафактної продукції на 10-15%. Натомість, в Україні всі ці питання випали з поля зору міністерств та відомств, державних інспектуючих і контролюючих органів, а процес реформування вітчизняної сфери технічного регулювання і захисту прав споживачів тривалий час гальмується.

Про це йдеться у аналітичній записці групи вчених і фахівців Міжнародної академії стандартизації, Асоціації "Укрінтерстандарт" і Одеської державної академії технічного регулювання та якості до Прем’єр-міністра України Миколи Азарова.

В ній експерти висловлюють занепокоєнність тим, що зі вступом до Світової організації торгівлі Україна взяла на себе зобов'язання до 2012 року реформувати національну систему технічного регулювання згідно з європейською моделлю, але й до цього часу не у повному обсязі виконаний Указ Президента «Про Національний план дій на 2012 рік щодо впровадження Програми економічних реформ на 2010-2014 роки «Заможне суспільство, конкурентоспроможна економіка, ефективна держава», і як наслідок - так і не створені Національний орган стандартизації, Державна метрологічна інспекція і взагалі втрачена керованість метрологічною діяльністю в країні.

В той же час, як зазначено у зверненні, ЄС на реформування системи технічного регулювання України та утворення незалежного національного органу стандартизації  виділені чималі кошти (45 млн. євро), перший транш з яких (12 млн. євро) надійшов до Державного бюджету. При цьому головною умовою виділення Україні наступних траншів якраз і є створення в України Національного органу стандартизації на принципах, які застосовуються в Євросоюзі.

На цьому тлі найближчі наші сусіди вже роблять рішучі кроки у цьому напрямку. Так, у Російській Федерації за підтримки Уряду та під егідою Федерального Зібрання у жовтні цього року пройшов масштабний міжнародний форум «Антиконтрафакт 2012» за участю перших осіб держави. Серед головних тем, які обговорювалися учасниками форума були: захист споживчого ринку; протидія обороту контрафактної, фальсифікованої та неякісної продукції; контроль і стандарти заради захисту прав споживачів і виробників; захист прав споживачів і налагодження конструктивного співробітництва між суспільством і державою. В той же час, в Україні до цього часу так і не почала працювати Координаційна рада з питань безпеки та якості життя людини, як консультативно-дорадчого органу при Кабінеті Міністрів України, яка повинна була стати активним двигуном у вирішенні цих питань.

У документі звертається увага на те, що ще у 2010 році Інститутом економіки та прогнозування Національної академії наук України було підготовлено аналітичну записку «Політика технічного регулювання: оцінка ефективності, вибір сприятливого моменту та пріоритетів реформування», в якій було визначено, що період до 2014 року в Україні можна вважати найбільш вдалим для реформування системи технічного регулювання, так як в цей період в економіці України ще збережуться  необхідні умови для цих реформ.

Створити при Кабінеті Міністрів України міжвідомчу робочу групу за участю провідних науковців і фахівців, вітчизняних товаровиробників, профспілок і інститутів громадянського суспільства та доручити їй терміново підготувати проект основних засад державної політики в сфері технічного регулювання – з такою пропозицією звернулися експерти до керівництва Уряду. Основним результатом роботи цієї групи повинно стати створення Національного органу стандартизації, Національного органу з метрології, Державної метрологічної інспекції, Національного органу з оцінки відповідності – саме тих інституцій, які вже тривалий час є у розвинутому європейському суспільстві.

Насамкінець у документі зазначалося, що Уряду необхідно активізувати дії з реформування сфери технічного регулювання і захисту прав споживачів, адже вирішення цих питань позитивно позначатиметься на зміцненні і розвиткові експортного потенціалу держави, збереженні робочих місць і загалом - на вирішенні низки економічних та соціальних питань, що впливають на соціальний клімат у суспільстві, на якість і безпеку життя наших співвітчизників.

Прес-служба Міжнародної Академії Стандартизації

Для споживачів
Від якості влади - до якості життя!
Знак якості Знак якості
Знак антиякості Знак антиякості
Опитування
Чи захищає влада ваші споживчі права?