Головна|Новини

Голова Держспоживстандарту України Л.Лосюк "провалила" прес-конференцію з нагоди Всесвітнього дня прав споживачів?

17.03.10

15 березня у Держспоживстандарті України відбулася прес-конференція з нагоди Всесвітнього дня прав споживача за участю Голови Держспоживстандарту України Л.Лосюк. Тема зустрічі – «щодо результатів діяльності Комітету у напрямку захисту прав споживачів».  Безумовно, тема інтригуюча, особливо, коли з усіх боків останнім часом можна почути лише відверту критику на адресу керівництва цього відомства.  Але ж, Голова Держспоживстандарту критику на свою адресу приймати не збирається, та й жахливого становища  в  означеному напрямку - не бачить. Саме тому з початку прес-конференції Л.В.Лосюк запевнила присутніх в тому, що «Україна з кожним днем стрімко наближується до найкращих світових стандартів(?).
От, тільки, де існують ці стандарти? Хіба лише в уяві керівництва Комітету та бюрократичних стандартах написання святкових реляцій?

 На  запитання журналістів щодо жахливої ситуації на споживчому ринку України  (за даними Держспоживстандарту за 2009 рік було забраковано 40% ковбасних виробів, 54% рибної продукції, 44% молокопродуктів, 22% хліба, 51% питної фасованої води) - Голова Комітету відповісти не змогла. Зрозуміло чому, бо статистика – дуже сумна і вона жодним чином не вписується у святковий формат прес-конференції. До речи, щоб  ніщо не заважало «замилювати очі» присутніх журналістів щодо реального та критичного стану справ на продовольчому ринку країни, представників газети «Споживач» взагалі не хотіли допускали на прес-конференцію. Нібито, за відсутністю акредитації, яка, як з’ясувалося, дається лише за згодою вищого керівництва відомства. То ж, хіба це відповідає демократичним  принципам прозорості та свободи слова, про які з високих трибун так багато говорять? Звичайно ж,  журналісти газети «Споживач», яка неодноразово критикувала Голову Держспоживстандарту за бездіяльність та непрофесійність керівництва, доведення галузі до критичного стану, вважаються керівництвом Комітету  зайвими на прес-конференції. Але й без них прикрити гірку правду життя не вдалося.

 Відповідаючи на чисельні запитання журналістів щодо якості хліба, кількості новостворених лабораторій з проведення аналізів на місткість в продуктах ГМО, та багато інших, Голова Комітету так і не спромоглася дати жодної професійної відповіді, будь-то  питання щодо сум штрафу за порушення підприємцем умов виготовлення продукції,  або питання про кількість  порушених позовів та і виграних споживачами справ. При цьому, у відповідях Л.Лосюк - жодної нотки тривоги за те, що насправді коїться в країні, яка стала лідером за смертністю та має найкоротший вік людського життя в Європі.  Чи не за причиною незадовільної  та небезпечної для здоров’я та життя людини  якості питної води, продуктів харчування, ліків?

Даючи високу оцінку діяльності Держспоживстандарту України в напрямку гармонізації стандартів відповідно до європейських та міжнародних вимог, Л. Лосюк  також чомусь промовчала про те, що завдякі саме “її професійному керівництву” процес гармонізації відбувається вкрай уповільнено, про що вже відкрито говорять вітчизняні та закордонні експерти. Звичайно, не сказала вона ні слова і про те, що в Україні наразі тільки 25% національних стандартів гармонізовано відповідно до міжнародних та європейських. Такими темпами необхідного рівня гармонізації ми досягнемо не раніше 2025 року, в той час коли Чехія, Словаччина та Польща вже завершили цей процес, причому за 8-10 років!

То ж хто у всьому цьому винен і що робити? Ці одвічні питання перед Головою Держспоживстандарту, здається, і  не стоять. Чому? А тому, що в той час, коли до виконання покладених на відомство завдань руки просто не доходять, вона міцно тримається за  підлокітники призначеного їй крісла, щоб якомога довше усидіти в ньому, та ще й спромогтися при цьому робити вигляд освіченої і обізнаної людини. Більш того, своїм головуванням вона, разом з відомим народним депутатом, реалізує своєрідний сімейно-політичний підряд на благо Партії захисників Вітчизни, грубо і цинічно паплюжачи  не тільки Конституцію, закони, а й мораль та здоровий глузд.
Чи може і завдяки цьому  ми маємо настільки  критичний стан споживчого ринку? Бо замість роботи на благо споживачів у Держспоживстандарті відбувається лише кадрова вакханалія, переслідування інакомислячих та опонентів, демонтаж Громадської ради цього відомства, використання силових структур та Нацкомісії з питань суспільної моралі для боротьби зі ЗМІ та громадськими організаціями, які критикують її діяльність.  Та й  неможливо приховати факти призначення на керівні посади  цього відомства членів та прихильників Партії захисників Вітчизни, земляків, некомпетентних і непрофесійних людей, мздоїмців та казнакрадів.

Здавалось би, на елементарне запитання журналістів щодо причин неприйняття Державної цільової програми захисту прав споживачів, винною стала, зі слів Л.Лосюк, лише фінансово-економічна криза. А в тому, що  Держспоживстандарт не спромігся нічого зробити для прийняття важливих для захисту прав споживачів законів, - винна Верховна Рада. Відповідаючи на питання, чому не існує реєстру генно-модифікованої продукції, Л.Лосюк звинуватила Міністерство охорони здоров’я та екології, а у рішенні про відміну обов’язкової сертифікації на групу продуктів харчування, - Міністерство економіки. Але чому Держспоживстандарт не спромігся добитися того, щоб такі рішення не приймались «через його голову»? Чому майже три місяці після оголошення цього розпорядження, Держспоживстандарт так і не вжив жодних запобіжних засобів?
Висновок за результатами прес-конференції та некомпетентними відповідями Голови Держспоживстандарту на запитання журналістів, єдиний - нинішнє керівництво Держспоживстандарту в особі Л.Лосюк не здатне і не спроможне захистити споживачів країни. Тож, пора піти у відставку? Мабуть, це може бути єдиним мужнім і чесним поступком за усі часи її керівництва Держспоживстандартом.
Правда, вже ходять чутки, що нове керівництво Уряду запропонувало їй добровільно написати заяву про звільнення, але вона вагається.
Що ж, чекаємо на продовження цієї історії, чекаємо…
 Зі святом вас, дорогі споживачі!

Олена Добіна,
головний редактор газети "Споживач",
член Союзу журналістів України,
Заслужений працівник культури України,
Член Громадської Ради при Держспоживстандарті

 

Для споживачів
Від якості влади - до якості життя!
Знак якості Знак якості
Знак антиякості Знак антиякості
Опитування
Чи захищає влада ваші споживчі права?