Головна|Новини

Чому Держспоживстандарт та його Головне Київське управляння у справах захисту прав споживачів ЗАБОРОНИЛИ реалізацію у всіх торгових точках столиці групи товарів ТМ «Nestle»?

10.06.09

Представники Союзу споживачів України взяли участь у конференції, що відбулась за ініціативою керівників та фахівців відомої у світі компанії «Nestle Україна» та німецьких компаній,  які спеціалізуються на виробництві продукції дитячого харчування.

Причиною для  того, щоб винести на публічне обговорення досить застарілу проблему, стало те, що згідно припису Головного Київського управління у справах захисту справ споживачів Держспоживстандарту, ЗАБОРОНЕНО реалізацію у всіх торгових точках столиці групи товарів ТМ «Nestle», серед яких три види дитячих швидкорозчинних каш. Саме такого висновку дійшли чиновники, дії яких  вперто ґрунтуються на додержанні букви Закону України "Про дитяче харчування", який був ухвалений Верховною Радою ще у 2006 році. Згідно нього, компаніям-виробникам забороняється використовувати у виробництві продуктів дитячого харчування крохмаль і пшеничне борошно. Але, за словами виконавчого директора компанії "Німецьке дитяче харчування" Олександра Куца, у законі допущено прикру помилку, і вона полягає в тому, що заборона використання названих продуктів стосується лише м'ясних продуктів для дітей, але слово "м'ясні" в законі просто пропущене. Отже, вийшло, що використання крохмалю і пшеничного борошна в дитячому харчуванні відтепер, згідно букві закону, заборонено взагалі. Про те ж, що зроблену три роки тому помилку треба негайно виправити, мова взагалі не йде.  І все це при тому, що  протягом всього цього часу керівники  компанії «Nestle Україна» неодноразово звертались не тільки до Мінздрава, але й до керівництва Держспоживстандарту з проханням сприяти тому, щоб  негайно внести зміни до даного закону. Однак, на всі запити, Держспоживстандарт відповів рішучою відмовою, не бажаючи не тільки знайти істину у цьому питанні, але й не маючи намірів насправді захистити  споживачів. Отже, у разі вилучення з полиць столичних магазинів відповідних товарів малюки взагалі залишаться без звичного для них харчування, зробленого за європейськими нормами і стандартами.

Такому розвиткові подій передувала проведена свого часу Генпрокуратурою оцінка висновків державної санітарно-епідеміологічної експертизи щодо продуктів дитячого харчування компаній "Вімм-Білль-Данн", Bebivita, "Юнімілк", Semper, "Нестле", HiPP на предмет наявності в їх складі крохмалю і пшеничного борошна. Після цього, за даними виробників дитячого харчування, Держспоживстандарт і Мінохоронздоров'я скоротили видачу дозвільних документів, без яких продукти не можна продавати в Україні. "Нам Мінохоронздоров'я відмовилося видати гігієнічні висновки на каші для дітей від 4 місяців, аргументуючи тим, що в них міститься пшеничне борошно", - підтвердила Олена Єрьоменко, керівник відділу дитячого харчування компанії «Nestle Україна».

Поки що припис про заборону реалізації на території Києва безпосередньо стосується деяких видів продукції «Nestle», в подальшому ж, є загроза для зникнення з полиць магазинів (за аналогічною причиною) і продукції німецьких компаній «НІPP» та «Нumana», досить успішно працюючих в Україні. 

До речі, практично 50% усіх продуктів дитячого харчування містять борошно і крохмаль. Вони містяться в кашах, баночному харчуванні, фруктовому пюре, дитячому печиві, в деяких видах замінників грудного молока. Використання крохмалю і пшеничного борошна в дитячому харчуванні дозволено міжнародними і українськими нормами, Що ж до борошна, то його навіть рекомендують малюкам від 7 місяців, а їхня відсутність в дитячому харчуванні може призвести до тяжких хвороб, вважають у Мінохоронздоров'я.

Виникає зрозуміле питання, а кому заважає те, що в Україні є ті, хто переймаються проблемами дитячого харчування, хто працює за принципами соціально відповідально бізнесу, додержується стандартів ISO, впроваджує системи управління якістю на виробництві тощо.

Чи не є така політика черговим проявом корупції в Держспоживстандарті, Мінохоронздоров'я та інших зацікавлений у цій темі органах державної влади,  які не тільки не хочуть виконувати своїх прямих обов’язків, ініціюючи внесення необхідних змін до законодавства, але ще й своїми недолугими діями заважають нормально працювати вітчизняним виробникам з іноземними інвестиціями в умовах економічної кризи? Про який тоді сприятливий інвестиційний клімат для іноземних інвесторів можна говорити, коли в реаліях діє закон джунглів: «як хочу, так і ворочу». Що ж до логіки Мінохоронздоров'я, то її зрозуміти дуже важко: з одного боку, це відомство допускає в Україну без відповідних сертифікатів вакцину, з іншого боку – ставить перепони для реалізації продуктів, які відповідають європейським показникам якості і безпечності.

На пропозицію виконавчого директора Союзу споживачів України Віктора Трофименка щодо проведення незалежної експертизи і доведення до споживачів та громадськості України результатів лабораторних досліджень «Nestle», керівники цієї компанії відповіли ухвалою. Адже тільки підтримка громадськості може стати запорукою захисту від зухвалих дій корумпованих чиновників та влади, неспроможної створити гідні умови для життя своїх громадян. Своїми  діями Держспоживстандарт, впевнений директор з корпоративних питань компанії "Nestle Україна" Геннадій Радченко, - не тільки не захищає вітчизняних споживачів, а навпаки.

У разі ж продовження незрозумілих та упереджених дій Держспоживстандарту та його Головного Київського управління у справах захисту прав споживачів і вилучення продукції компанії «Nestle», - за його словами, - Україна має шанс здобути  славу єдиної у світі країни, яка хоче позбавити своїх маленьких споживачів від дуже необхідних для них продуктів.

От і виникає цілком логічне запитання: невже не зможуть народні депутати оперативно внести зміни у чинне законодавство і привести його у відповідність до європейських вимог, або Уряд візьме на себе таку місію? Поки питання залишається риторичним.

Головний редактор журналу «Потребитель+Власть»

Олена Добіна
 

Для споживачів
Від якості влади - до якості життя!
Знак якості Знак якості
Знак антиякості Знак антиякості
Опитування
Чи захищає влада ваші споживчі права?