Головна|Новини

Анонс: 11 березня - Науково-практична конференція на тему: «Кривбас - реалії євроінтеграції. Вихід із кризи», присвячена Всесвітньому дню прав споживачів.

08.03.16

 

15 березня - Всесвітній день прав споживачів!

Проводиться під егідою ООН з 1983 року

                                                                

  

Прес-анонс

11 березня 2016 об 11.00 в приміщені ДВНЗ «Криворізький  національний  університет» (КНУ) за адресою: м. Кривий Ріг, вул. XXII партз’їзду 11, в актовій залі, відбудеться громадська науково-практична конференція на тему: «Кривбас - реалії євроінтеграції. Вихід із кризи», присвячена Всесвітньому дню прав споживачів. Реєстрація учасників розпочинається з 10.00.

Організатори конференції: ВГО «Союз споживачів України» (Голова правління – Школьник Л.С.), Міжнародна академія стандартизації (віце-президент – Степанюк Д.П.), Академія гірничих наук України (Президент – Вілкул Ю.Г.), Коордиційна Рада “Кривий Ріг – рідне місто” (заступник голови – Сапіга В.С.) за участю ДВНЗ “Криворізький національний університет” (вик. обов’язки ректора – Ступнік М.І.).

 

На конференції передбачається обговорення наступних тематичних блоків: 

1. Виклики, що виникли останнім часом у зв’язку з підписанням Угоди про Асоціацію України з ЄС, змінами в чинному законодавстві та в інших нормативних актах щодо технічного регулювання (метрологія, стандартизація, акредитація, оцінка відповідності, управління якістю)  для експортерів, імпортерів, а також на внутрішньому ринку. Очікується дискусія щодо шляхів подолання проблем та вирішення їх на регіональному та місцевому рівнях.

2. Оскільки технічне регулювання є одним із основних інструментів підвищення конкурентноспроможності товаровиробників, захисту конституційних прав громадян як споживачів на безпеку здоров’я та життя, заплановано обговорення проблем безпеки товарів, робіт, послуг, продуктів харчування, води, медикаментів тощо.

3. У зв’язку з впровадженням центральною владою реформами сучасного державного і адміністративного управління шляхом децентралізації, передбачається обговорення питань щодо посилення значення і відповідальності органів місцевого самоврядування в контексті підвищення безпеки та якості життя громадян міста, налагодження ефективної співпраці органів місцевого самоврядування з науковцями, виробниками та інститутами громадянського суспільства, підвищення рівня зайнятості та доходів мешканців Кривбасу.

 Актуальність теми конференції:

 Кривий Ріг, незважаючи на кризові світові та внутрішні процеси, як і раніше залишається потужною і надійною основою економічної безпеки незалежної України. За покладами залізної руди займає шосте місце в світі,  друге - в Європі та перше - в Україні. Станом на початок 2016 р. в місті діють понад 34 тис. суб’єктів підприємницької діяльності - юридичних і фізичних осіб. Реалізація промислової продукції склала близько 102  млрд. грн.,  або 7 % в країні, 36 % в області. Експорт перевищує 2,5 млрд. дол., імпорт - близько 0,5  млрд. дол., сальдо - 2,0   млрд. дол. США. Прямі іноземні інвестиції - приблизно 4,5  млрд. дол. США з 28 країн світу. В місті успішно працюють ДП «Кривбасстандартметрологія», технічний комітет стандартизації – ТК 9 «Руди залізні. Марганцеві». В органах місцевого самоврядування діють підрозділи та посадові особи по захисту прав споживачів.

Кривий Ріг - єдине місто в Україні, де споживачі платять за проїзд в електротранспорті тільки 1,5 грн, де практично немає заборгованості по заробітній платні, з міського бюджету надається безповоротня матеріальна допомога в зв’язку з підняттям тарифів за послуги ЖКГ, малі діти харчуються в школах безоплатно, доступна освіта і  охорона здоров’я за рахунок бюджету. З міського бюджету фінансуються державні навчальні заклади професійної освіти, діти сироти. Місто розвивається згідно науково-обґрунтованих коротко- та довгострокових стратегічних планів в напрямку євроінтеграції, мета яких: підняття рівня доходів і якості життя криворіжців, збільшення робочих місць за рахунок розвитку підприємств, малого і середнього бізнесу та інвестицій.

У зв’язку з прийняттям стратегічного курсу України в напрямку Асоціації і  членства в ЄС  та змінами в чинному законодавстві, в Кривбасі за останній час,  виникли додаткові  виклики, які потребують організаційних та фахових подолань, як у центрі, так і на місцях. І це потребує підвищення  конкурентоспроможності підприємств, зростання їх ділової досконалості до світових рівнів.

Угода про асоціацію між Україною і ЄС та державами-членами ЄС (далі - Угода про асоціацію), яка ратифікована Верховною Радою України у вересні 2014 р., передбачає створення всеохоплюючої зони вільної торгівлі (ЗВТ), для чого Україна має привести власну систему технічного регулювання у відповідність до європейських вимог, оскільки головними перешкодами у торгівлі з ЄС є не імпортні тарифи, а технічні бар'єри - вимоги до безпечності та якості українських товарів та послуг.

Протягом тривалого часу фахівці та експерти Національної академії наук України, Міжнародної академії стандартизації, Союзу споживачів України неодноразово звертали увагу влади, що оптимальний термін реформування сфери технічного регулювання – це 2011-2013 роки. Несвоєчасне вирішення цих питань призведе  до великих проблем у ланцюгу “виробництво-економіка-якість та рівень життя людей”. Але цей час владою був фактично втрачений, усі спроби реформування, навіть за допомогою міжнародних експертів та із залученням європейських грантів, зазнали поразки. Досі не гармонізовано більше 12 тисяч стандартів, а понад 2 тисячі були профінансовані, але існують лише на папері.

Отже, ситуація катастрофічна і виправити її можливо лише за рахунок термінових адміністративних та кадрових рішень, а також залучення приватних коштів виробників, які працюють на експорт. Адже сьогодні  українські підприємства змушені купувати міжнародні стандарти в Національних органах стандартизації інших країн. Тільки протягом поточного року український бізнес сплатив за кордон за ці послуги майже 5 млн. євро. Це гроші виведені з економіки нашої країни, в першу чергу, через бездіяльність діючих українських чиновників, які руйнують цю систему протягом останніх десяти років.

У вересні 2014 року Кабінет Міністрів України ще більш посилив кризу, прийняв рішення щодо утворення Держпродспоживслужби України – відомства, яке створюється на базі Державної ветеринарної та фіто-санітарної служби, шляхом приєднання Державної інспекції з питань захисту прав споживачів, Державної санітарно-епідеміологічної служби, Державної цінової інспекції, Державної інспекції сільського господарства, Пробірної служби, Метрологічного нагляду та Держкомтуризма. Цей новоутворений орган підпорядкований Міністерству аграрної політики та продовольства. Такий крок викликає здивування у експертів та фахівців, не сприймається в суспільстві, та оцінюється як безпрецедентний наступ на конституційні права споживачів. Наразі цей орган не дієздатний і не працює.

Заклики громадських організацій щодо виправлення ситуації не були почуті. На цьому тлі пройшли чергові зміни керівництва служби, в той час, як споживачі країни  майже два роки позбавлені можливості захистити свої права.

І відбувається це на фоні заборони Урядом проведення контролюючими органами перевірок, непрозорої і незрозумілої для споживачів адміністративної, управлінської та судової реформ. Відсутня належна технічна база для перевірок якості паливно-мастильних матеріалів, газу, електроенергії тощо. Введений нещодавно законом судовий збір за позовами споживачів, робить практично неможливим їх звернення до суду за захистом своїх конституційних прав.

Споживчий ринок досі залишається без належного державного контролю, органи ринкового нагляду не працюють, що дозволяє представникам недобросовісного бізнесу просувати на ринок фальсифікат, контрафакт і контрабанду, реалізовувати прострочені та небезпечні для здоров’я і життя людини продукти харчування, медикаменти тощо.

З 2000 року не відновлюється споживчий кошик, мінімальний прожитковий мінімум складає 1218 грн в місяць для працюючої людини, 949 для непрацездатних та пенсіонерів, що не вистачає навіть для забезпечення фізіологічних потреб людини.

Україна входить до ТОП-5 “найбільш нещасних” економік світу. Швидкими темпами зростають ціни на ЖКХ, продукти, ліки тощо.

В той же час зростає безробіття, скорочується чисельність населення, особливо пенсіонерів.

Накопичились значні проблеми в системі охорони здоров’я, погіршилася криміногенна ситуація.

Корупція вразила усі гілки законодавчої, виконачої та судової влади. Людина як споживач не захищена перед свавіллям чиновників та недобросовісних бізнесменів, обмежуються конститутційні слова громадян та ЗМІ на свободу слова.

У Європейському суді з прав людини знаходиться 14 тис. 250 заяв наших співвітчизників, в тому числі 9 тис. стосуються невиконання раніше прийнятих рішень ЄСПЧ.

Вважаємо, що всі ці питання повинно бути на особистому контролі у Президента України та Голови Верховної Ради України.

Тому, учасники конференції планують звернутися до Гаранта Конституції з проханням втрутитися у ситуацію з метою відновлення контролю за споживчим риноком України та посиленням захисту прав споживачів згідно міжнародних та європейських стандартів.

Адже такі дії влади віддаляють Україну від підписаних нею міжнародних зобов’язань, особливо таких як: «Керівні принципи для захисту інтересів споживачів», затверджених Генеральною Асамблеєю ООН (1985р.) із змінами у 1999 р., «Хартії захисту споживачів» Парламентської Асамблеї Ради Європи (1973р.), роблять неможливим застосування відповідних положень Конституції України і Закону України «Про захист прав споживачів». 

          Виникає запитання: Що робити у цих умовах, і якою повинна бути дорожна карта дій для органів місцевого самоврядування, які разом із громадськістю у контексті завдань, поставлених Президентом України та Верховною Радою України з децентралізації влади відповідно до євпропейських стандартів, ключевою метою якої є підвишення якості життя мешканців кожного регіону, міста та селища країни? Учасники заходу намагатимуться знайти відповіді на ці питання.

 

Контакти членів Оргкомітету:

Голова Оргкомітету - Степанюк Дмитро Петрович, моб.тел.: 0503352180.

 

 

 Оргкомітет

Для споживачів
Від якості влади - до якості життя!
Знак якості Знак якості
Знак антиякості Знак антиякості
Опитування
Чи захищає влада ваші споживчі права?