Головна|Новини

Як відрізнити справжній алкоголь від фальсифікату?

29.09.16

Олег Цільвік, заступник голови правління Союзу споживачів України. 

Блог на "Обозревателе". 29 вересня 2016

Сурогат – це алкоголь, який виготовлений в кустарних умовах (дрібносерійне виробництво із застосуванням ручної праці. – Ред.) зі складників невідомого походження. Здебільшого сурогат виробляють у приватних домогосподарствах і реалізують без розливу по пляшкам заводського виготовлення. Своєю чергою, фальсифікат виробляється на технологічній основі: підробляється і зовнішній вигляд пляшки, етикетка, акцизна марка. Останнє, кажуть, більш безпечне для здоров’я споживачів, позаяк підробляючи в таких масштабах алкоголь, правопорушники намагаються використовувати безпечні спирти, аби масово не отруїти людей. Втім навіть таким псевдо-підприємцям можуть продати замість харчового спирту технічний (або ж забруднений чи низькоякісний). А так, як порушники закону його просто змішують з водою і самі не споживають, гарантії у тому, що він безпечний для здоров’я людини немає.

Річ у тому, що у вартість алкоголю закладена значна кількість податків, а тому фальсифікатори ставлять собі за ціль обійти закон, поклавши до кишені вагому різницю.

Здебільшого підроблений алкоголь реалізується через так звані "наливайки", заклади громадського харчування, ринки аби ж інтернет-магазини (у випадку підробки брендового елітного алкоголю). Втім бувають випадки, коли фальсифікат потрапляє і у масові торгівельні мережі.

Так, нещодавно у одній з поширених київських торгівельних мереж споживач купив ром відомого європейського бренду. Відкривши пляшку він відчув різкий запах, непритаманний цьому напою. Тому покупець повернувся в магазин, де йому запропонували обміняти ром на іншу пляшку. Та відкривши її при співробітниках магазину, з’ясувалось, що цей алкоголь також підроблений. Працівники торгівельної мережі запропонували покупцю гроші, які він витратив на покупку рому. Та людина виявилась наполегливою і залишивши зауваження у книзі скарг і пропозицій, звернулася з невідомою рідиною, яку видавали за ром, в Укрметртестстандарт. Цікаво, що коли споживач приїхав на експертизу, у відомстві вже знаходилась така ж пляшка "рому". Тобто, цей споживач був не першим, хто засумнівався у якості цього напою.

Якщо підробка якісна, то такий фальсифікат за зовнішніми ознаками відрізнити від оригіналу важко. Так, на такій пляшці може бути неякісно приклеєна акцизна марка та решта візуальних ознак, зокрема і маркування, будуть у нормі. Саме тому фальсифікат найкраще ідентифікується за запахом і смаком (якщо ви знаєте, як смакує оригінальний напій).

Тому якщо ви засумнівалися, або ж впевнені, що куплений вами алкоголь підроблений, слід звернутися до адміністрації магазину (якщо там свідомо реалізовують фальсифікат, то скоріше за все, вам повернуть гроші за покупку, аби не спровокувати скандал). Окрім того слід звертатися у Державну службу України з питань безпечності харчових продуктів та фіскальну службу (адже алкоголь належить до підакцизних товарів). Останні, до речі, з радістю вийдуть на перевірку торгівельної мережі і з’ясують походження підробленого алкоголю, щоб викрити правопорушника, який ухиляється від сплати податків у великих розмірах.

Джерело: Обозреватель. Блоги

Для споживачів
Від якості влади - до якості життя!
Знак якості Знак якості
Знак антиякості Знак антиякості
Опитування
Чи захищає влада ваші споживчі права?