Головна|Новини

На конференції у Кривому Розі шукали шляхи посилення значення і відповідальності органів місцевого самоврядування в контексті підвищення безпеки та якості життя громадян

24.03.16

11 березня 2016 в приміщені ДВНЗ «Криворізький  національний  університет» (КНУ) відбулася громадська науково-практична конференція на тему: «Кривбас - реалії євроінтеграції. Вихід із кризи», присвячена Всесвітньому дню прав споживачів.

            Організатори конференції: ВГО «Союз споживачів України» (Голова правління – Школьник Л.С.); Міжнародна академія стандартизації (віце-президент – Степанюк Д.П.); Академія гірничих наук України (Президент – Вілкул Ю.Г.); Координаційна Рада “Кривий Ріг – рідне місто” (заступник голови – Сапіга В.С.) за участю ДВНЗ “Криворізький національний університет” (вик. обов’язки ректора – Ступнік М.І.) і «НТТ металургія України», журналу «Металлургическая и горнорудная промышленность» (голова, головний редактор Гринев А.Ф.).

             В роботі конференції прийняли участь більше 250 чоловік, серед яких науковці, промисловики, працівники освіти, викладачі, народні депутати України, працівники і депутати органів місцевого самоврядування, підприємці, керівники галузевих профспілок, бізнесмени, громадські організації, ЗМІ, органи учнівського та студентського самоврядування, молодіжні ради промислових підприємств.

На конференції обговорені  тематичні блоки питань:

1. Виклики, що виникли останнім часом у зв’язку з підписанням Угоди про Асоціацію України з ЄС, змінами в чинному законодавстві та в інших нормативних актах щодо технічного регулювання (метрологія, стандартизація, акредитація, оцінка відповідності, управління якістю)  для експортерів, імпортерів, а також на внутрішньому ринку. Відбулась  дискусія щодо шляхів подолання проблем та вирішення їх на регіональному та місцевому рівнях.

2. Оскільки технічне регулювання є одним із основних інструментів підвищення конкурентоспроможності товаровиробників, захисту конституційних прав громадян як споживачів на безпеку здоров’я та життя, пройшло також і обговорення проблем безпеки товарів, робіт, послуг, продуктів харчування, води, медикаментів тощо.

3. У зв’язку з впровадженням центральною владою реформами сучасного державного і адміністративного управління шляхом децентралізації, обговорювались також питання щодо посилення значення і відповідальності органів місцевого самоврядування в контексті підвищення безпеки та якості життя громадян міста, налагодження ефективної співпраці органів місцевого самоврядування з науковцями, виробниками та інститутами громадянського суспільства, підвищення рівня зайнятості та доходів мешканців Кривбасу.

            На конференції виступили з доповідями Л.Школьник, голова правління ВГО «Союз споживачів України»; Ю.Вілкул, президент академії гірничих наук України, Криворізький міській голова,  В.Кучер; головний фахівець з питань євроінтеграції ДП «Кривбасстандартметрологія».

             В обговорені прийняли участь: Н.Подоплелова - заступник Криворізького міського голови;  Г.Єременко - вчений секретар академії гірничих наук України;  В.Команов -  Герой України, представник ракетно-космічної галузі, академік  Міжнародної академії стандартизації; А.Гринев -  голова «НТТ металургія України», головний редактор журналу «Металлургическая и горнорудная промышленность», академік Міжнародної академії стандартизації; С.Баландін - депутат Дніпропетровської обласної ради, народний депутат України сьомого скликання, член правління ВГО «Союз споживачів України»;  Г.Черствий - депутат Криворізької міської ради, член громадської організації «Рідне місто»; В.Радченко - секретар Комісії комплексного аналізу стану стволів (КАСС) при КрТУ Держпраці, директор ВАТ «Агат»;  О.Учитель - директор комплексу вищої металургійної школи; А.Гудошник - заступник голови Ради Федерації роботодавців експертних та інспекційних організацій України; В.Кондратюк - директор ТОВ  "Стил Ворк"; В.Маматов - академік Міжнародної академії стандартизації; Д.Степанюк - голова оргкомітету, віце-президент Міжнародної академії стандартизації, народний депутат України другого скликання.  

 

      ,        

                                     

В доповідях і виступах учасників конференції зазначалось, що Кривий Ріг, незважаючи на кризові світові та внутрішні процеси, як і раніше, залишається потужною і надійною основою економічної безпеки незалежної України, локомотивом децентралізації і науково-технічного прогресу в Україні. За покладами залізної руди займає шосте місце в світі,  друге - в Європі та перше - в Україні. Станом на початок 2016 р. в місті діють понад 34 тис. суб’єктів підприємницької діяльності - юридичних і фізичних осіб. Реалізація промислової продукції склала близько 102  млрд. грн.,  або 7 % в країні, 36 % в області. Експорт перевищує 2,5 млрд. дол., імпорт - близько 0,5  млрд. дол., сальдо - 2,0   млрд. дол. США. Прямі іноземні інвестиції - приблизно 4,5  млрд. дол. США з 28 країн світу. В місті успішно працюють ДП «Кривбасстандартметрологія», технічний комітет стандартизації – ТК 9 «Руди залізні. Марганцеві». В органах місцевого самоврядування діють підрозділи та посадові особи по захисту прав споживачів.

Кривий Ріг - єдине місто в Україні, де споживачі платять за проїзд в електротранспорті тільки 1,5 грн, де практично немає заборгованості по заробітній платні, з міського бюджету надається безповоротна матеріальна допомога в зв’язку з підняттям тарифів за послуги ЖКГ, малі діти харчуються в школах безоплатно, доступна освіта і  охорона здоров’я за рахунок бюджету. З міського бюджету фінансуються державні навчальні заклади професійної освіти, діти сироти. Місто розвивається згідно науково-обґрунтованих коротко- та довгострокових стратегічних планів в напрямку євроінтеграції, мета яких: підняття рівня доходів і якості життя криворіжців, збільшення робочих місць за рахунок розвитку підприємств, малого і середнього бізнесу та інвестицій.

У зв’язку з прийняттям стратегічного курсу України в напрямку Асоціації і  членства в ЄС  та змінами в чинному законодавстві, в Кривбасі за останній час,  виникли додаткові  виклики, які потребують організаційних та фахових подолань, як у центрі, так і на місцях. І це потребує підвищення  конкурентоспроможності підприємств, зростання їх ділової досконалості до світових рівнів.

           Угода про асоціацію між Україною і ЄС та державами-членами ЄС (далі - Угода про асоціацію), яка ратифікована Верховною Радою України у вересні 2014 р., передбачає створення всеохоплюючої зони вільної торгівлі (ЗВТ), для чого Україна має привести власну систему технічного регулювання у відповідність до європейських вимог, оскільки головними перешкодами у торгівлі з ЄС є не імпортні тарифи, а технічні бар'єри - вимоги до безпечності та якості українських товарів та послуг, що поставляються на експорт.

Протягом тривалого часу фахівці та експерти Національної академії наук України, Міжнародної академії стандартизації, Союзу споживачів України неодноразово звертали увагу влади, що оптимальний термін реформування сфери технічного регулювання – це 2011-2013 роки. Що не своєчасне вирішення цих питань призведе  до великих проблем у ланцюгу “виробництво-економіка-якість та рівень життя людей”. Але цей час владою був фактично втрачений, усі спроби реформування, навіть за допомогою міжнародних експертів та із залученням європейських грантів, зазнали поразки. Досі не гармонізовано більше 12 тисяч стандартів, а понад 2 тисячі були профінансовані, але існують лише на папері.

Отже, ситуація катастрофічна і виправити її можливо лише за рахунок термінових адміністративних та кадрових рішень, а також залучення приватних коштів виробників, які працюють на експорт. Адже сьогодні  українські підприємства змушені купувати міжнародні стандарти в Національних органах стандартизації інших країн. Тільки протягом поточного року український бізнес сплатив за кордон за ці послуги майже 5 млн. євро. Це гроші виведені з економіки нашої країни, в першу чергу, через бездіяльність діючих українських чиновників, які руйнують цю систему протягом останніх десяти років.

У вересні 2014 року Кабінет Міністрів України ще більше посилив кризу, прийнявши рішення щодо утворення Держпродспоживслужби України – відомства, яке створюється на базі Державної ветеринарної та фіто-санітарної служби, шляхом приєднання Державної інспекції з питань захисту прав споживачів, Державної санітарно-епідеміологічної служби, Державної цінової інспекції, Державної інспекції сільського господарства, Пробірної служби, Метрологічного нагляду та Держкомтуризма. Цей новоутворений орган підпорядкований Міністерству аграрної політики та продовольства.

Такий крок викликає здивування у експертів та фахівців, не сприймається в суспільстві, та оцінюється як безпрецедентний наступ на конституційні права споживачів. Наразі цей орган не дієздатний і не працює. Заклики громадських організацій щодо виправлення ситуації не були почуті. На цьому тлі пройшли чергові зміни керівництва служби, в той час, як споживачі країни  майже два роки позбавлені можливості захистити свої права.

І відбувається це на фоні заборони Урядом проведення контролюючими органами перевірок, непрозорої і незрозумілої для споживачів адміністративної, управлінської та судової реформ. Відсутня належна технічна база для перевірок якості паливно-мастильних матеріалів, газу, електроенергії тощо. Введений нещодавно законом судовий збір за позовами споживачів, робить практично неможливим їх звернення до суду за захистом своїх конституційних прав.

Споживчий ринок досі залишається без належного державного контролю, органи ринкового нагляду не працюють, що дозволяє представникам недобросовісного бізнесу просувати на ринок фальсифікат, контрафакт і контрабанду, реалізовувати прострочені та небезпечні для здоров’я і життя людини продукти харчування, медикаменти тощо.

З 2000 року не відновлюється споживчий кошик, мінімальний прожитковий мінімум складає 1218 грн в місяць для працюючої людини, 949 для непрацездатних та пенсіонерів, що не вистачає навіть для забезпечення фізіологічних потреб людини.

Україна входить до ТОП-5 “найбільш нещасних” економік світу. Швидкими темпами зростають ціни на ЖКГ, продукти, ліки тощо. В той же час зростає безробіття, скорочується чисельність населення, особливо пенсіонерів. Накопичились значні проблеми в системі охорони здоров’я, погіршилася криміногенна ситуація. Корупція вразила усі гілки законодавчої, виконавчої та судової влади. Людина як споживач не захищена перед свавіллям чиновників та недобросовісних бізнесменів, обмежуються конституційні права громадян та ЗМІ на свободу слова.

У Європейському суді з прав людини знаходиться 14 тис. 250 заяв наших співвітчизників, в тому числі 9 тис. стосуються невиконання раніше прийнятих рішень ЄСПЧ.

Тому, учасники конференції  звернулися до Гаранта Конституції - Президента України Петра Порошенка, Голови Верховної Ради України Володимира Гройсмана та Уряду з проханням втрутитися у ситуацію з метою відновлення контролю за споживчим ринком України та посиленням захисту прав споживачів згідно міжнародних та європейських стандартів.

 

Адже попередні дії влади віддаляють Україну від підписаних нею міжнародних зобов’язань, особливо таких як: «Керівні принципи для захисту інтересів споживачів», затверджених Генеральною Асамблеєю ООН (1985 р.) із змінами у 1999 р. роблять неможливим застосування відповідних положень Конституції України і Закону України «Про захист прав споживачів». 

          Що робити у цих умовах, і якою повинна бути дорожня карта дій для органів місцевого самоврядування, які разом із громадськістю у контексті завдань, поставлених Президентом України та Верховною Радою України з децентралізації влади відповідно до європейських стандартів, ключовою метою якої є підвищення якості життя мешканців кожного регіону, міста та селища країни? Учасники заходу шукали  відповіді на ці питання, провели зустріч з представникам ЗМІ і прийняли відповідні рішення та звернення.

 

Після конференціі її учасники поклали квіти Президенту Академії гірничих наук України (1991-2011 рр.) Бизову В.Ф.

 

 

Л.Школьник, А.Гринев, В.Команов, В.Маматов

зліва-направо

                               

 

Прес-служба ВГО "Союз споживачів України"

 

 

 

Для споживачів
Від якості влади - до якості життя!
Знак якості Знак якості
Знак антиякості Знак антиякості
Опитування
Чи захищає влада ваші споживчі права?