Головна|Новини

Скільки коштуватиме українським продуктам допуск на європейський ринок

04.10.13

Угода про асоціацію, в разі її підписання, відкриє українським продуктам необмежений доступ на європейський ринок. Щоправда, їх спочатку потрібно сертифікувати за вимогами ЄС.

 

Українських продуктів на полицях європейських магазинів може незабаром побільшати. Українські виробники не менше, ніж політики, чекають на підписання Євросоюзом угоди про асоціацію з Україною, яке заплановане на листопад. Однак вже зараз їм треба подбати про сертифікати якості, безпеки товарів, послуг чи самого виробництва.

Компанії "Фабрика бакалейних продуктів", щоб у майбутньому продавати свої вироби у Євросоюзі, довелося вкласти приблизно 20-30 тисяч доларів. Стільки коштувало отримати сертифікат міжнародного стандарту на менеджмент в галузі безпеки харчової продукції - ISO 22000. Як розповів Deutsche Welle представник цієї компанії Олексій Соломко, основні капіталовкладення для його здобуття довелося зробити в облаштування виробничих приміщень з урахуванням усіх санітарно-гігієнічних вимог, високотехнологічне устаткування та ремонт виробничих площ.

"Ми сертифікували своє виробництво у німецькій компанії. Вимоги з безпеки харчування у Європі високі, і ми намагаємося виглядати як європейський виробник", - розповів Соломко. Українські підприємства, які вже продають свою продукцію у ЄС, доводиться або відразу замовляти міжнародну сертифікацію, або підтверджувати повторно українську.


Сучасних лабораторій бракує


У європейських лабораторіях сертифікація - дорожча, зате без чергУ європейських лабораторіях сертифікація - дорожча, зате без черг

Якщо таку сертифікацію здійснюватиме українська компанія, виробникам це обійдеться в кілька разів дешевше, наголошує заступник голови нацагенства з акредитації Віктор Горицький. Однак експерти застерігають, що триватиме така перевірка довше. Попри те, що в Україні працює три сотні лабораторій, сучасних надзвичайно мало, констатує представник Британського інституту стандартів Володимир Якубов. Як наслідок – на отримання сертифікатів стоять черги.

"Сучасна з якісним обладнанням лабораторія повинна бути щонайменше в кожному регіоні. Зараз таких одиниці. Обладнати одну таку високоточними приладами коштує до мільйона євро", - зазначив Deutsche Welle Якубов. Окрім того, він зауважує, що українські метрологічні лабораторії так і не приєдналася до міжнародної організації мір та ваги, тому щодо українських сертифікатів можуть бути сумніви.


Євросоюз профінансує систему акредитації 


Товари з України прагнуть до великого європейського ринку Товари з України прагнуть до великого європейського ринку

Аби європейці довіряли українській продукції і були впевнені в її безпечності, Євросоюз вимагає від України здійснювати сертифікацію за європейськими правилами. Зокрема – аби всі сертифікаційні установи та лабораторії отримували дозвіл на проведення експертиз, випробувань чи вимірювань в одному національному органі – нацагенстві з акредитації. Воно, в свою чергу, підписує міжнародні зобов’язання та відповідає за те, щоб українські сертифікаційні органи не видавали "липових" сертифікатів.

Щоб ця система ефективно запрацювала, Євросоюз готовий виділити Україні 45 мільйонів євро, каже голова представництва Євросоюзу в Україні Ян Томбінський. "Ще не схвалений бюджет ЄС на наступний рік. Можливо, будуть ще додаткові кошти на інституційні проекти", - зазначив Томбінський.

Такі капіталовкладення не даремні, вважають експерти, адже тоді Євросоюзу не доведеться "витрачатися" на повторну перевірку українських товарів, і всі сертифікати, видані в Україні, будуть вважатися дійсними. "У нас акредитовано близько 300 лабораторій різного напряму. Після підписання угоди їхні протоколи випробувань та сертифікати будуть автоматично визнаватися в країнах ЄС без додаткової повторної перевірки", - наголошує голова Національного агентства з акредитації України Володимир Рущак.

 

DW.DE

Для споживачів
Від якості влади - до якості життя!
Знак якості Знак якості
Знак антиякості Знак антиякості
Опитування
Чи захищає влада ваші споживчі права?